VE: Odinets, Eduard – (endine) mõõdukas

Eduard Odinets: Uue nimega ütleme otse välja, kes me oleme

Rahvaerakonna Mõõdukad juhatuse liige ja Ida-Viru piirkonna esimees Eduard Odinets selgitab, miks erakond tahab vahetada oma senise nime sotsiaaldemokraatliku erakonna nime vastu.

Miks Mõõdukad oma nime muudavad?

Me võtame endale õige nime. Sellega ütleme me nii oma liikmetele, valijatele, Eesti üldsusele kui ka meie lääne partneritele ausalt välja, kes me oma maailmavaatelt oleme. Senisest nimest Mõõdukad ei saanud õieti keegi aru, mida see tähendab ja keda selline erakond ühendab. See polnud, nagu öeldakse, ei liha ega kala. Nimevahetus on tõele näkku vaatamine. Meil ei ole mõtet peituda arusaamatu sõna taha.

Kui ütleme, et oleme sotsiaaldemokraatlik erakond, siis on kohe selge, et tegemist on pigem vasakule poole kalduva ideoloogiaga. Kuid see ei tähenda, et me oleme vasakäärmuslased, nagu peaminister Parts on meid nimetanud. Sotsiaaldemokraadid on võimul nii Põhjamaades, Saksamaal, Inglismaal kui mitmetes teistes heaoluriikides. See annab ka selgema märgi sellest, kes me tegelikult oleme ja millise riigikorralduse poole püüdleme.

Kas nimevahetusega seoses muutub midagi ka erakonna tegudes ja hoiakutes?

Tegelikult oli juba meie 2001. aastal vastu võetud programm puhtalt sotsiaaldemokraatlik. Ka meie põhikirja esimene lause ütleb, et rahvaerakond Mõõdukad on sotsiaaldemokraatlik erakond Eestis.

Seega ei nõua õige nime võtmine eriti meie poliitika ja põhimõtete muutmist. Me oleme ikka seisnud selliste inimeste eest, kes ei saa ise endaga hakkama. Kuid see ei tähenda, nagu oleksime me selle poolt, et riik peaks hädasolijatele toitu suhu toppima. Riik peab looma selliseid võimalusi, et inimene suudaks ise toime tulla. Veebruaris üldkogul vastuvõetavas manifestis ütleme lihtsalt mõned oma seisukohad senisest selgemalt välja.

Kas enese selgem määratlemine vasakpoolse erakonnana välistab tulevikus selle, et te lähete valitsust tegema näiteks koos selgelt parempoolse Reformierakonnaga, kellega te olite võimuliidus aastatel 1999-2001?

Poliitikas ei saa midagi täielikult välistada. Aga ma arvan, et meie selgem enesemääratlus muudab sellise liidu võimaluse vähetõenäoliseks. Mõõdukad on seni liialt palju lubanud teistel erakondadel endale pähe istuda. Me oleme küll olnud eri koalitsioonides ja teinud seal kompromisside nimel palju järeleandmisi, kuid nüüd on õige aeg mõelda ka oma erakonna huvidele.

Kindlasti on uue nime võtmise taga ka soov senisest rohkem valijaid võita. Milliste erakondade seniseid toetajaid loodate enda poolele üle meelitada?

Kellelt konkreetselt, seda on raske öelda. Kuid täiesti selge on, et sotsiaaldemokraatlikult mõtlevaid inimesi tuleb Eesti ühiskonnas üha juurde. Ma julgen öelda, et neid on valijate seas isegi üle poole. Kuid praegu on nad jagunenud mitmete teiste parteide vahel, kellest osal pole sotsiaaldemokraatiaga suurt midagi pistmist. Poliitiline kultuur ei ole Eestis veel nii kaugele arenenud, et hääletamine toimuks ideoloogiate poolt, valikuid tehakse ikka veel pigem konkreetsete persoonide kasuks.

Teine tähtis küsimus, millega me peame tegelema, on kujunenud stereotüüpide murdmine. Paljud inimesed ei tee vahet sotsialistil ja sotsiaaldemokraadil. Me ei ole mingid vaesed revolutsionäärid ja proletaarlased. Normaalne sotsiaaldemokraat ei pea olema puruvaene inimene, kel pole rohkem midagi muud teha, kui minna barrikaadidele oma palga eest võitlema. Palga eest tuleb küll kogu aeg võidelda, kuid selleks on olemas tsiviliseeritumad võimalused.

Teisest küljest tahame murda ka sellist ettekujutust, et kui kellelgi on näiteks kikilips ees ja sigar käes [ilmne vihje Mõõdukate endisele esimehele Toomas Hendrik Ilvesele – E.G.], siis peab ta kohe ilmtingimata pursui olema.

ERIK GAMZEJEV

Teisipäev, 16.12.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.