VE: internet semantiliseks võrguks

Internetikaosest päästab semantiline võrk

<!– BEGIN articleNav_block –>

<!– END articleNav_block –>

www.DELFI.ee
26. märts 2008 20:31
interneti visualisatsioon<!– –>
Internet

<!–
–><!–
–>

Internetis valitsev segadus on omamoodi veetlevgi. Tohutu hulga segase info ja kasutute veebilehtedega seisavad kõrvuti olulised andmed, millesse Google sarnased otsimootorid püüavad selgust tuua.

Google on siiani karjajuht veebisisu organiseerimisel, kuid internet on peale firma asutamist 12 aastat tagasi (mis veebiaastates on võrdne 90nega), hoogsalt arenenud. Tim Berners-Lee, kes väidetavalt mõtles välja World Wide Web’i (WWW), kuulutab semantilise veebi peatset võidukäiku.

Semantiline internet moodustub võrgulehekülje kindlast ülesehitusest, grupiliikmete omavahelisest koostööst ja erinevatest eelpoolnimetatut võimaldavatest tehnoloogiatest

Lihtsalt veebilehtedele fokusseerimise asemel, organiseerib semantiline veeb igat liiki informatsiooni vastavalt selle tähendusele, alustades panga teadaannetest kuni fotode, kaartide ja meditsiiniuuringuteni. Technology Review videos räägib Berners-Lee sellest kuidas semantiline interneti tehnoloogia aitab arstidel võrrelda erinevat liiki meditsiinilisi andmeid, kombineerides sellele lisaks infot toitumisharjumuste ja reisitrendide kohta, milline infokogum peaks kokkuvõttes aitama päästa elusid.

Praegu ootab enamus semantilise interneti lubadustest alles täitmist, kuid ettevõtete poolt panustatakse uude tehnoloogiasse juba hulgaliselt vahendeid. Üks viimaseid säherdusi algatusi on Radar Networks poolt loodud veebileht nimega Twine.

Käesoleval hetkel on Twine beetastaadiumis ja näeb välja kui Facebook, MySpace või mõni muu sarnane sotsiaalportaal, kuid „keda sa tead“ asemel on seal tähelepanu pööratud asjadele „mida sa tead“.

Kasutajad loovad oma profiili ja suhtlevad teistega. Firma loodab, et kasutajad hakkavad ühel hetkel saatma üksteisele hulgaliselt e-kirju, uuringuandmeid ja muud tööga seotud informatsiooni, millest moodustub uus kõrgema väärtusega osalistele tulutoov infokogum.

Kui semantiline internet hakkab toimima viisil, nagu Tim Barners-Lee taolised visionäärid seda näevad, teame me peatselt asjadest palju rohkem.

<!–
keep the html comment tags to kill extra space
–><!–
–>www.DELFI.ee
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.