“Peksa vastast nii kaua, kuni ta enam püsti ei tõuse; lõbumajja minnes võta kaasa ainult nii palju raha, mis arvad end kulutada suutvat” – need on õpetussõnad raamatu käsikirjast, mille toimetamine oli siseministeeriumi skandaalse eksnõuniku Vitali Faktulini üks tööülesandeid.
Raamatu on kokku pannud Eesti ohvitsere koolitanud ning sisekaitseakadeemias loenguid pidav Karl Paks. Kui Faktulin veel ministeeriumis töötas, tutvus raamatuga temagi. Täna ei taha siseministeerium sellest kirjavigadest kubisevast raamatust enam midagi kuulda.
“Siseministeerium ei ole seda raamatut tellinud. See oli üks neid asju, millega Faktulin meie juures tööl olles tegeles,” ütles ministeerium pressinõunik Maia Burlaka. “Kõne all olevat käsikirja pole meie spetsialistid näinud ning meie seda välja ei anna.”
Lisaks silmatorkavatele veidrustele on raamatus siiski palju eluliselt olulist ning meeles pidamist väärivat. “Faktulin ei ole sellega enam kuidagi seotud. Mul on kokkulepe teise kirjastajaga, kes selle raamatu välja annab,” ütles autor Paks. “Selles on palju olulist informatsiooni ning kunagi ei saa kurjategijate suhtes liiga valmis olla.”
Raamatu läbi lugenud, jääb tunne, et inimeste jälitamine on pigem reegel kui erand ja kui õhtul koju jõudes leiad, et vargad pole su elamist segi paisanud, siis on tegemist imega.
Aasta 365 päevast tervelt 94 päeval pole soovitatav reisida. Kui siiski ülejäänud 271 päeval otsustad reisile minna, siis on kõige parem, kui jääd reisil olles hotellituppa, hoiad passi ja tagasisõidupiletit kogu aeg peos ning ootad jõudmist koju, mille vargad on vahepeal suure tõenäosusega tühjaks teinud.
Eesti Päevaleht pakub kurioossemaid väljavõtteid käsikirjast “Nõuandeid turvalisemaks eluks (käsiraamat)”*.
* kirjapilt on jäetud muutmata
Millal peaks vastu hakkama?
*Kui sind rünnatakse eestpoolt, löö ründajat jalaga või kõva esemega, mis sul on parasjagu käes, sääreluu pihta või kubemesse või torka sõrmede vahelt välja ulatuva pöidlaga silma või kõrisse.
*Kui ründaja läheneb tagant, astu kontsaga ta labajalale ja seejärel löö otsekohe kannaga taha, sihtides kubemesse või põlveliigest, äiga küünarnukiga roiete alla, vastu pead või kõri. Kui saad, kummarda ette ja haarates ründaja jalast kinni tõmba ta pikali.
*Kasuta kõiki võimalikke vahendeid, sealhulgas häält, käsi ja jalgu – rünnaku peatamiseks. Kui sind tõstetakse maast lahti, kasuta vastupanuks jalgu. Kui jalad ei ole vabad, ürita haarata ründajat käega munanditest, pigistada ja vääna, kuni sind vabaks lastakse. Kui oled end vabaks rabelenud, jookse nii kiiresti, kui suudad abi järele. Juhul kui oled aga otsustanud edasi võidelda pea meeles, et siis ei tohi halatust vastasele anda ja peksma senini kuni ründaja kaotab võime teid rünnata.
Kas teid jälitatakse?
*“Halvad“ poisid kannavad harva vööga vabalõikega tolmumantlit. Ärge oodake, et teie jälitaja on niimoodi riietatud. Teie jälitajaks on kindlasti inimene, keda kõige vähem võite selles kahtlustada. Selleks võib olla kas naisterahvas või ka vanem inimene. Iiri Vabariiklik Armee kasutas näiteks selleks isegi lapsi. Teie peate jätma enda jaoks meelde ühe või isegi mitu inimest, keda teie kõige tihemini näete.
*Jälitajad töötavad teineteist vahetades. Ärge lootke näha oma sabas pidevalt ühte ja sama inimest. Jälitamist teostab meeskond: üks liigub vahetult teie järel, teine aga natukese esimesest eemal, kattes esimest jälitajat. Jälitusmeeskonna teised liikmed võivad liikuda teisel pool kõnniteed, paralleelsel marsruudil või isegi paralleeltänaval. Enda vahel side pidamiseks kasutavad jälitajad portatiivseid sidevahendeid.
Jälitaja atribuudid ja tunnused
*Jälitajatel võib olla endaga kaasas kott täis parukaid, prille, lipse ja kahepoolega pintsakuid. Teie ülesandeks on selles situatsioonis kontsentreerida oma tähelepanu jälitaja niisugustele tunnustele nagu kasv ja näojoonte omapärad. Pöörake tähelepanu ka nendele riideesemetele, mida ei saa nii kiiresti vahetada. Näiteks püksid, jalanõud, jätke meelde niisugused isiklikud esemed nagu sõrmus käes ning muud ehted, mis tõmbavad endale tähelepanu ja jäävad selle pärast ka hästi meelde.
Kuidas jälitajast lahti saada?
*Kui teie olete naissoost paluge abi politseinikult osutades inimesele, keda teie kahtlustate. Käitugi nii juba esimese kahtluse puhul. Politseinik on kohustatud kuulama naisterahva kaebuse ära, seda enam kui teda jälitab mingi kahtlane tüüp. Ja reeglina ta ka aitab. Naisterahvad võtavad ju alati midagi ette, kui neid tülitab kahtlase käitumisega meesterahvas. Niisugusel juhul politseinik lihtsalt peatab kahtlustatava ja pärib sellelt, et millega võib ta seletada oma niisugust kahtlast käitumist. Kahtlemata on viimasel valmis ka vastus, kuid sellest ajast mis politseinik teda küsitleb jätkub Teile piisavalt, et jälitaja käest ära lipsata.
*Muutke oma välimust. Sisenege järsku poodi ja ostke sealt kiiresti kas kübar või mingi muu riideese, mis muudaks Teie välimust. Nüüd poest väljudes on teil tunduvalt lihtsam kaduda jalakäijate seas.
*Kasutage lifti. Kui Te olete peatunud suures linnas kasutage „saba“ maha raputamiseks suure maja lifti. Sõitke liftiga üles ja väljuge ükspuha missugusel korrusel. Tõmmake seal kiiresti selga mantel või mingi muu riideese, pange ette suured tumedad päikeseprillid jne. Nüüd on Teid raske ära tunda ja sõitke tagasi alla vestibüüli. Suure tõenäosusega Teie suudate petta oma jälitajat, isegi siis kui ta tõesti ootab Teid all.
*Astuge järsku sisse lahtisse trepikotta ja jääge sinna seisma. Olge kindel – Teie jälitaja jookseb kindlasti teile otsa.
*Pillake midagi kõnniteele maha. Piiluge, kas keegi ei tõsta teie poolt maha pillatud eset üles.
*Sisenege bussis või metroos rongi vagunisse kõige viimasel hetkel, enne uste sulgemist. Olete näinud seda trikki kinos! Korrake nüüd seda ise.
*Harjutage. Ilma harjutamiseta on teil üpris raske petta kogenud jälitajat. Juhul kui kuskil viiakse läbi niisuguseid kursuseid, siis ärge pidage üleliigseks need läbi teha.
Enesekaitse relvata (autor: Siin on pandud kirja ainult mõningad soovitused mis kriitilises olukorras võivad päästa teie elu)
*Võitlus enda elu eest pole mingi „äkðen“. Kasutage lubamatuid võtteid ja ärge andke vastasele aega hinge tõmmata. Olge halastamatu. Ärge tehke panust ühele õnnestunud hoobile või võttele: andke võimalikult kiiremini rohkem hoope. Kui vastane on pikali paisatud, jätkake selle peksmist senini, kuni Te olete kindel, et ta ei tõuse enam püsti. (Julm, kuid kui kaalul on teie tervis või isegi elu, siis on see enesekaitse. Autor) Ärge andke talle võimalust koguda jõudu.
*Üritage lüüa kallaletungijat vastu kaela. Tugev hoop kaela pihta võib lüüa ründajat korraga rivist välja.
*Andke hoop kõrisõlme pihta ja seejärel haarake vastast kaelast kinni. Löök kaela pihta võib paisata segamini ründaja hingamise või vigastada hingamistoru sõlme.
o Üritage lüüa ründajat rusikaga meele kohta ja kõrva taha.
o Jagage hoope käte ja jalgadega, selgroo ja kaela pihta.
o Lööge jalgevahe või kõhu piirkonda.
*Juhul kui vastane istub Teie otsas hammustage teda kõrvast, haarake teda ninasõõrmetest, sihtige näpuga silma.
*Kui vastane on Teid haarand kinni tagant lööge teda kinga kannaga säärekondi pihta ja labajala tõusu piirkonda, kummarduge ja sirutades käed välja, haarake ründajat munadest. Ärge unustage, et Teie küünarnukid on samuti suurepärased relvad hoopide andmiseks ribide vahele või kaela pihta.
Iga käepärast leiduva esemest võib saada efektiivne enesekaitserelv
*Terav ese. Paljusid tavaesemeid saab kasutada
relvana. Ja mis sellest, kui mitte surmavalt, siis ikka piisavalt efektiivse relvana. Nii iga terav ese, nagu pasta- või harilik pliiats, võib kasutada torkeriistana, andes sellega hoobi ründaja pihta. Analoogselt saab kasutada selleks ka teravate piidega kammi jne. Pea meeles – sihtima peab silma.
*“Nui” Kui ükspuha missugune raske ese panna sokki või riidesse saame improviseeritud liigendnuia.
*Muud harilikud esemed. Peaaegu kõike käepäraseid esemeid saab kasutada ründaja vastu relvana. Näiteks topsiku või kruusiga võib anda hoobi rangluu pihta. Taskulampi saab kasutada ründaja pimestamiseks või löömiseks. Kui ründajad visata elektrilambiga näkku, hoides seda kinni soklist, võib tekitada viimasele hulgaliselt lõikehaavu. Visates ründajale näkku taskupõhjas leidunud peenraha võidate jällegi aega põgenemiseks.
Valvsus, valvsus ja veel kord valvsus
*Ärge kaotage hetkekski valvsust. Valvsus on teie julgeoleku võti. Valvsus tähendab seda, et teie mõistus on keskendunud ohusignaalide automaatse fikseerimisele, mitte isiklikele probleemidele tööl või pühapäeval toimunud jalgpallimatðist saadud üleelamiste „seedimisele“. Terrorist või lihtsalt kurjategija ootab pingsalt just seda hetke, millal teie tähelepanu on kõrvale juhitud ja teie valvsus on nõrgenenud. Just sellel hetkel saab antakse hoop. Nii, et jätke meelde – teid võidakse rünnata igal hetkel ja igas kohas ning just siis, kui teie seda kõige vähem ootate. See on iga ründaja taktika nurgakivi.
*Kui olete langenud tänavapättidest röövlite kallaletungi ohvriks, ärge osutage vastupanu senini, kuni teie pole mõistnud, et nendel on kavas tekitada teile kehavigastusi. Andke ära sõnagi lausumata ja esimesel nõudel nii rahakott kui muud esemed, mis röövlid teilt nõuavad. Teie tervis ja elu on kallim kui käekell, mobiiltelefon, fotokaamera või rahakott, mida röövlid himustavad.
*Kartke taskuvargaid. Selleks, et peilida välja taskuvargaid, pange raha erinevatesse taskutesse. Rahakotti hoidke selles taskus kuhu teie arvates võib kõige suurema tõenäosusega taskuvaras oma näpud ajada. Selleks, et varjata tasku asukohta, on naistel soovitatav kanda alusseelikut või muud aluspesu. Pidage aga meeles, et suurem osa taskuvarastest on naised ja lapsed.
*Vältige sõitmast taksoga. Ärge istuge esimesse taksosse, mis järsku peatus teie ees siis, kui väljusite hotellist. Juhul kui taksod on rivistunud hotelli ette üles ja teile palutakse istuda esimesse autosse, soovitaksin natukese aega oodata ja lubada paaril inimesel kasutada taksod enne, kui teie seda teete. Nii veendute, et teid ei oodatud teadlikult.
*Jälgige purjus punkarite käitumist. Kui Teile hakkab külge tikkuma purjus kodanik üritage teda lihtsalt ignoreerida. Kui see ei õnnestu juhtige millegagi tema tähelepanu kõrvale, ise aga lahkuge kiiresti. Pidage meeles, et tegelikult võib viimane olla lihtsalt taskuvaras või tänava huligaan, kes oma joobunud olekud ainult teeskleb.
*Kui teile üritavad külge tikkuda punkarid, üritage neist mitte välja teha. Keskenduge lehe lugemisele või vaadake otse enda ette. Ärge vaadake nendele otse silma, tehke ilme nagu teid ei puudutakski nende pilked ja solvavad märkused.
*Rahvamurd on alati ohtlik. Harilikult poliitilise olukorra teravnemine tagajärjeks on rahulolematu inimeste gruppidesse kogunemine. Ärge olge uudishimulik. Mõningas riigis võivad demonstrandid arvata Teid ameeriklaseks või eurooplaseks ja kanda kogu oma raevu ja viha üle teile, kallates selle teie kaela.
*Mõningates riikides toimuvad korrarikkumised, mis on seotud spordiürituste läbiviimisega. Näiteks olles Inglismaal, kui loete või kuulete, et Манчестер Юнайтед mängib Стандард Лидж vastu, siis olge ettevaatlikud. Kui Te ei taha saada ebameeldivuste osanikuks ärge lähenege staadionile, kus see matð toimub. Juhul kui te sattusite märatsevate jälgpallifännide sekka, kes karjuvad oma klubi toetuse hüüdlauseid, siis ühinege nendega ja tehke sama. Olles sattunud hundikarja uluge huntidega koos. Pidage seda meeles. See on parem, kui olla nende järgmine ohver.
*Ärge reklaamige oma rahvust. Reisides välismaal otsige kaasmaalaste seltskonda. Ärge riietuge ka nagu tüüpiline jänki. Jätke ingliskeelsete tekstidega maikad koju. Ärge kandke ka lühikesi püksi või muid riideesemeid ameerika lipu kujutisega.
*Vältige turistide kogunemiskohti. Kui te kardate langeda välismaareisi ajal terroriakti ohvriks hoiduge kohvikute, ööklubide ja muude välisturistide lemmikkogunemise kohtade külastamist.
*Politsei suhtub isikuvastaste kuritegude ohvritesse kaastundega, olenemata sellest, kumma sugupoolega on tegemist
Kui algatatakse kohtuasi, on naistele ja alaealistele tagatud anonüümsus. Vajadusel võib kohtuistungi kuulutada kinniseks.
Lapse turvalisus
Vanemad võiksid oma lapsele anda järgmist nõu.
*Seisa enda eest! Laps peab teadma, et tal on õigus turvaliselt elada ning et kellelgi ei ole õigus temalt elu võtta.
*Kaitse oma keha! Lapsele tuleb rõhutada, et kogu ta keha on tema oma ja et eriti hinnalised on need kohad, mis ka ujuma minnes riietega kaetuks jäävad.
Kuidas valmistuda reisiks?
*Kontrollige üle oma testament. Seda nõuannet ei pruugi võtta üldsegi nii tõsiselt, kuid enne reisi see üle lugeda ei ole üldsegi liigne. Võibolla tekib soov anda igaks juhuks (kui Teiega midagi võiks juhtuda, hoidku Teid jumal) mingisugused täiendavad kirjalikud korraldused. Avage arve, mida teie äraoleku ajal saaks kasutada abikaasa. Pange kirja nende maksete loetelu, mis tuleb teha Teie äraoleku jooksul jne.
*Ärge riietuge silmatorkavalt. Ohjeldage oma upsakust. Jätke kallis ülikond ja kallid ehted koju. Kõik see tõmbab külge ainult tähelepanu – aga kas Teil seda on vaja? Uskuge, et tunnete ennast tunduvamalt mugavamalt ja vabamalt, kui olete riides nii nagu teisedki.
Enne reisi algust heitke pilk kalendrisse.
Tuleb välja, et aprillis näiteks on koguni kümme päeva, mil oleks parem üldse koju jääda või siis reisimisel äärmiselt tähelepanelik ja ettevaatlik olema. Näiteks on 19. aprillil kolm põhjust, miks koju jääda: Lõuna-Korea tudengite rahutuste aastapäev; Kolumbia terroristliku grupeeringu M19 asutamise päev; võidupäev Kuubal.
Üheks ohtlikumaks päevaks aastas on ka 15. september, mil juhib raamatu autor tähelepanu neljale sündmusele: Salvadori, Honduurase, Nikaraagua ja Guatemala iseseisvusepäev.
Kokku on aasta 365-st päevast tervelt 94 päeva, mil on reisimine mitmel ajaloolis-kultuurilis-usulise põhjusel ohtlik.
*Lennukiga sõites ära osta pileteid läbikäigu juures olevatele kohale. Reeglina neid reisijad, kelle kohad on läbikäigu kõrval, solvatakse tihedamini ja koheldakse alati halvemini kui teisi. Ka pantvangide vabastamisel kulgeb tulejoon piki lennukit, kogu läbik&a
uml;igu ulatuses, taandudes selle sügavusse.
*Ärge riietuge ega kandke midagi niisugust, mis võiks rääkida Teie usulistest eelistustes ja eetilisest kuuluvusest.
*Ärge võtke kaasa poliitilist kirjandust.
Öö elu võõramaal – Täiskasvanute lõbustuskohad
*Võimaluse juures ärge jalutage üksinda. Mida rohkem inimesi seda on ohutum.
*Riietuge lihtsalt. Ärge pange selga kallist ülikonda, ärge kandke ehteid, ärge võtke kaasa passi ja muid esemeid mida Teie kardate ära kaotada.
*Palgake juhiga auto. Ärge usaldage taksot.
*Palgake endale ihukaitse.
Lõbunaised/prostituudid
*Minnes välja võtke kaasa ainult vajalikku summa raha. Otsustage juba eelnevalt kui suurt summat raha Teil vaja läheb.
*Leppige hinnas kohe algselt kokku. Et hiljem ei oleks mingeid arusaamatusi, korrake kokkulepitud summa suurust mitu korda üle.
*Ärge üritage lõbunaist petta. Ta on rahulik seni kuni on veendunud, et teda ei üritata petta.
*Ärge iialgi nimetage oma tõelist nime. Äärmisel juhul ütelge ainult oma eesnimi. Lõbunaisega “ajaveetmiseks” kasutage suvalist võõrastemajanumbrit või üürituba.
Kohtumiskoht valige iga kord ise. Ärge lubage prostituudil iialgi viia ennast kuhugi tema äranägemise järgi.
*Tehke oma valik kõrgetasemelise lõbumaja kasuks. Kõrgetasemelise lõbumajades pööratakse suurt tähelepanu selle, et selle asutuse töötajate täidaks hoolikalt hügieeni- ja sanitaarnormide nõudmisi, mille pärast nende külastamine on ohutum Teie tervisele.
*Topelt mõnu – topelt ebameeldivused. Ärge lõbutsege kahe naise seltskonnas. Selle ajal kui üks rahuldab teie kirge võib teine tühjendata Teie raskusid.
*Ärge iialgi lubage, et prostituut tasuks Teie baariarvet. Kõige parem kui Teie lõpetate mingil enda jaoks fikseeritud summal. On ülimalt imelik jälgida seda, kuidas mõnikord joobes baarikülastaja annab oma rahakoti prostituudi kätte, et too kannaks selle eest hoolt. Vähe sellest, et viimane võib varastada ära kõik Teie raha koos seal olevate krediidi ja pangakaadritega, saab ta lugeda ka Teie dokumente, saades niimoodi teada, kes
Teie olete, kus elate jne.
*Paluge korruse administraatorit võtta kontrolli alla finantsküsimus. Heades Euroopa hotellides võib korruse administraator võtta finantsküsimuse enda kontrolli alla tuues ettevaatlikult prostituudi Teie numbrituppa.
*Ärge otsige ebameeldivusi, üritage neid vältida. Põhjuseks, miks tekkib vajadus külastada kahtlase reputatsiooniga baare, ööklubisid ja suhelda prostituutidega on üksindus ja igavuse tunne. Planeerides sõitu välismaale leppige varakult kokku oma sõpradega ja ärikolleegidega ühisest vabaaja veetmisest. Reisige abikaasaga.
Elu võõrastemajas/hotellis
*Kui see on võimalik registreerige ennast võõra nime all (kasvõi igaks juhuks). Reeglina niisugust privileegi saavad kasutada tuntud isikud, et nad saaks jääda inkognitoks.
*Hoiduge pealtkuulamise eest. Võõrastemaja/hotelli telefonijaama operaatoritel on tihti paha harjumus kuulata võõraid telefonikõnesid pealt.
*Ärge peatuge võõrastemaja/hotelli esimese korruse numbris.
*Pöörake tähelepanu sellele, kes on Teie naaber. Pärige võõrastemaja/hotelli administraatoril, kes elab teie all ja Teie vastas numbris. Ripplagedega hotelli tubades võivad peituda igasugust sorti üllatused.
Anna altkäemaksu
*Pidage meeles altkäemaksu andmise kasulikkust. Altkäemaksu andmine, idamaades nimetatakse seda veel bakðiðiks, on ülimalt levinud asi. Mõningates maades on lihtsalt võimatu vältida altkäemaksu andmist kohalikele bürokraatidele. Sellepärast ärge imestage kui teilt nõutakse väikest “lunaraha” tollist läbimise, hotellis hea numbri või isegi telefonikõne tegemise eest. Kui Teie soovite takistusteta reisida, kui tahate ajada äri areneva maade riikides – õppige siin elama, andes jootraha ja võimuesindajatele väikestes summades altkäemakse.
Kui teid on võetud pantvangi, siis lisaks koostööle kurjategijatega peaks inimene meeles pidama veel järgmist:
*Leidke seal, kus teid kinni peetakse kõige ohutum koht. Juhul kui teie vabastamise käigus tekkib tulevahetus peate leidma kiiresti koha, kus saaks kuulide eest varjuda. Valmistuge selleks varakult.
*Tehke regulaarselt hommikuvõimlemist. Üritage säilitada oma tavapärast füüsilist vormi. Tehke kõike selleks, et kuidagi ennast füüsiliselt koormata.
*Võidelge üksindustundega. Paluge oma valvuritel midagi lugemiseks. Lugege võimalikult rohkem, et vältida üksinduse ja igavuse tunnet. Kui olete juba kõik läbi lugenud õppige see endale pähe. Mida ka teie ei teeks ärge laske olla ajul ilma tööta.
*Kohanege teid ümbritseva keskkonnaga. Kui halb teil ka ei ole tänage seda, et olete veel elus. Ärge laske hetkeski kaduda seda fakti oma silmapiirilt.
|
VE: Faktulin, Vitali – nõunik
Turvaõpik õpetab pistist andma ning ründajat oimetuks peksma
Tuuli Koch, 28.03.2005
“Peksa vastast nii kaua, kuni ta enam püsti ei tõuse; lõbumajja minnes võta kaasa ainult nii palju raha, mis arvad end kulutada suutvat” – need on õpetussõnad raamatu käsikirjast, mille toimetamine oli siseministeeriumi skandaalse eksnõuniku Vitali Faktulini üks tööülesandeid.
Raamatu on kokku pannud Eesti ohvitsere koolitanud ning sisekaitseakadeemias loenguid pidav Karl Paks. Kui Faktulin veel ministeeriumis töötas, tutvus raamatuga temagi. Täna ei taha siseministeerium sellest kirjavigadest kubisevast raamatust enam midagi kuulda.
“Siseministeerium ei ole seda raamatut tellinud. See oli üks neid asju, millega Faktulin meie juures tööl olles tegeles,” ütles ministeerium pressinõunik Maia Burlaka. “Kõne all olevat käsikirja pole meie spetsialistid näinud ning meie seda välja ei anna.”
Lisaks silmatorkavatele veidrustele on raamatus siiski palju eluliselt olulist ning meeles pidamist väärivat. “Faktulin ei ole sellega enam kuidagi seotud. Mul on kokkulepe teise kirjastajaga, kes selle raamatu välja annab,” ütles autor Paks. “Selles on palju olulist informatsiooni ning kunagi ei saa kurjategijate suhtes liiga valmis olla.”
Raamatu läbi lugenud, jääb tunne, et inimeste jälitamine on pigem reegel kui erand ja kui õhtul koju jõudes leiad, et vargad pole su elamist segi paisanud, siis on tegemist imega.
Aasta 365 päevast tervelt 94 päeval pole soovitatav reisida. Kui siiski ülejäänud 271 päeval otsustad reisile minna, siis on kõige parem, kui jääd reisil olles hotellituppa, hoiad passi ja tagasisõidupiletit kogu aeg peos ning ootad jõudmist koju, mille vargad on vahepeal suure tõenäosusega tühjaks teinud.
Eesti Päevaleht pakub kurioossemaid väljavõtteid käsikirjast “Nõuandeid turvalisemaks eluks (käsiraamat)”*.
* kirjapilt on jäetud muutmata
Millal peaks vastu hakkama?
*Kui sind rünnatakse eestpoolt, löö ründajat jalaga või kõva esemega, mis sul on parasjagu käes, sääreluu pihta või kubemesse või torka sõrmede vahelt välja ulatuva pöidlaga silma või kõrisse.
*Kui ründaja läheneb tagant, astu kontsaga ta labajalale ja seejärel löö otsekohe kannaga taha, sihtides kubemesse või põlveliigest, äiga küünarnukiga roiete alla, vastu pead või kõri. Kui saad, kummarda ette ja haarates ründaja jalast kinni tõmba ta pikali.
*Kasuta kõiki võimalikke vahendeid, sealhulgas häält, käsi ja jalgu – rünnaku peatamiseks. Kui sind tõstetakse maast lahti, kasuta vastupanuks jalgu. Kui jalad ei ole vabad, ürita haarata ründajat käega munanditest, pigistada ja vääna, kuni sind vabaks lastakse. Kui oled end vabaks rabelenud, jookse nii kiiresti, kui suudad abi järele. Juhul kui oled aga otsustanud edasi võidelda pea meeles, et siis ei tohi halatust vastasele anda ja peksma senini kuni ründaja kaotab võime teid rünnata.
Kas teid jälitatakse?
*“Halvad“ poisid kannavad harva vööga vabalõikega tolmumantlit. Ärge oodake, et teie jälitaja on niimoodi riietatud. Teie jälitajaks on kindlasti inimene, keda kõige vähem võite selles kahtlustada. Selleks võib olla kas naisterahvas või ka vanem inimene. Iiri Vabariiklik Armee kasutas näiteks selleks isegi lapsi. Teie peate jätma enda jaoks meelde ühe või isegi mitu inimest, keda teie kõige tihemini näete.
*Jälitajad töötavad teineteist vahetades. Ärge lootke näha oma sabas pidevalt ühte ja sama inimest. Jälitamist teostab meeskond: üks liigub vahetult teie järel, teine aga natukese esimesest eemal, kattes esimest jälitajat. Jälitusmeeskonna teised liikmed võivad liikuda teisel pool kõnniteed, paralleelsel marsruudil või isegi paralleeltänaval. Enda vahel side pidamiseks kasutavad jälitajad portatiivseid sidevahendeid.
Jälitaja atribuudid ja tunnused
*Jälitajatel võib olla endaga kaasas kott täis parukaid, prille, lipse ja kahepoolega pintsakuid. Teie ülesandeks on selles situatsioonis kontsentreerida oma tähelepanu jälitaja niisugustele tunnustele nagu kasv ja näojoonte omapärad. Pöörake tähelepanu ka nendele riideesemetele, mida ei saa nii kiiresti vahetada. Näiteks püksid, jalanõud, jätke meelde niisugused isiklikud esemed nagu sõrmus käes ning muud ehted, mis tõmbavad endale tähelepanu ja jäävad selle pärast ka hästi meelde.
Kuidas jälitajast lahti saada?
*Kui teie olete naissoost paluge abi politseinikult osutades inimesele, keda teie kahtlustate. Käitugi nii juba esimese kahtluse puhul. Politseinik on kohustatud kuulama naisterahva kaebuse ära, seda enam kui teda jälitab mingi kahtlane tüüp. Ja reeglina ta ka aitab. Naisterahvad võtavad ju alati midagi ette, kui neid tülitab kahtlase käitumisega meesterahvas. Niisugusel juhul politseinik lihtsalt peatab kahtlustatava ja pärib sellelt, et millega võib ta seletada oma niisugust kahtlast käitumist. Kahtlemata on viimasel valmis ka vastus, kuid sellest ajast mis politseinik teda küsitleb jätkub Teile piisavalt, et jälitaja käest ära lipsata.
*Muutke oma välimust. Sisenege järsku poodi ja ostke sealt kiiresti kas kübar või mingi muu riideese, mis muudaks Teie välimust. Nüüd poest väljudes on teil tunduvalt lihtsam kaduda jalakäijate seas.
*Kasutage lifti. Kui Te olete peatunud suures linnas kasutage „saba“ maha raputamiseks suure maja lifti. Sõitke liftiga üles ja väljuge ükspuha missugusel korrusel. Tõmmake seal kiiresti selga mantel või mingi muu riideese, pange ette suured tumedad päikeseprillid jne. Nüüd on Teid raske ära tunda ja sõitke tagasi alla vestibüüli. Suure tõenäosusega Teie suudate petta oma jälitajat, isegi siis kui ta tõesti ootab Teid all.
*Astuge järsku sisse lahtisse trepikotta ja jääge sinna seisma. Olge kindel – Teie jälitaja jookseb kindlasti teile otsa.
*Pillake midagi kõnniteele maha. Piiluge, kas keegi ei tõsta teie poolt maha pillatud eset üles.
*Sisenege bussis või metroos rongi vagunisse kõige viimasel hetkel, enne uste sulgemist. Olete näinud seda trikki kinos! Korrake nüüd seda ise.
*Harjutage. Ilma harjutamiseta on teil üpris raske petta kogenud jälitajat. Juhul kui kuskil viiakse läbi niisuguseid kursuseid, siis ärge pidage üleliigseks need läbi teha.
Enesekaitse relvata (autor: Siin on pandud kirja ainult mõningad soovitused mis kriitilises olukorras võivad päästa teie elu)
*Võitlus enda elu eest pole mingi „äkðen“. Kasutage lubamatuid võtteid ja ärge andke vastasele aega hinge tõmmata. Olge halastamatu. Ärge tehke panust ühele õnnestunud hoobile või võttele: andke võimalikult kiiremini rohkem hoope. Kui vastane on pikali paisatud, jätkake selle peksmist senini, kuni Te olete kindel, et ta ei tõuse enam püsti. (Julm, kuid kui kaalul on teie tervis või isegi elu, siis on see enesekaitse. Autor) Ärge andke talle võimalust koguda jõudu.
*Üritage lüüa kallaletungijat vastu kaela. Tugev hoop kaela pihta võib lüüa ründajat korraga rivist välja.
*Andke hoop kõrisõlme pihta ja seejärel haarake vastast kaelast kinni. Löök kaela pihta võib paisata segamini ründaja hingamise või vigastada hingamistoru sõlme.
o Üritage lüüa ründajat rusikaga meele kohta ja kõrva taha.
o Jagage hoope käte ja jalgadega, selgroo ja kaela pihta.
o Lööge jalgevahe või kõhu piirkonda.
*Juhul kui vastane istub Teie otsas hammustage teda kõrvast, haarake teda ninasõõrmetest, sihtige näpuga silma.
*Kui vastane on Teid haarand kinni tagant lööge teda kinga kannaga säärekondi pihta ja labajala tõusu piirkonda, kummarduge ja sirutades käed välja, haarake ründajat munadest. Ärge unustage, et Teie küünarnukid on samuti suurepärased relvad hoopide andmiseks ribide vahele või kaela pihta.
Iga käepärast leiduva esemest võib saada efektiivne enesekaitserelv
*Terav ese. Paljusid tavaesemeid saab kasutada
relvana. Ja mis sellest, kui mitte surmavalt, siis ikka piisavalt efektiivse relvana. Nii iga terav ese, nagu pasta- või harilik pliiats, võib kasutada torkeriistana, andes sellega hoobi ründaja pihta. Analoogselt saab kasutada selleks ka teravate piidega kammi jne. Pea meeles – sihtima peab silma.
*“Nui” Kui ükspuha missugune raske ese panna sokki või riidesse saame improviseeritud liigendnuia.
*Muud harilikud esemed. Peaaegu kõike käepäraseid esemeid saab kasutada ründaja vastu relvana. Näiteks topsiku või kruusiga võib anda hoobi rangluu pihta. Taskulampi saab kasutada ründaja pimestamiseks või löömiseks. Kui ründajad visata elektrilambiga näkku, hoides seda kinni soklist, võib tekitada viimasele hulgaliselt lõikehaavu. Visates ründajale näkku taskupõhjas leidunud peenraha võidate jällegi aega põgenemiseks.
Valvsus, valvsus ja veel kord valvsus
*Ärge kaotage hetkekski valvsust. Valvsus on teie julgeoleku võti. Valvsus tähendab seda, et teie mõistus on keskendunud ohusignaalide automaatse fikseerimisele, mitte isiklikele probleemidele tööl või pühapäeval toimunud jalgpallimatðist saadud üleelamiste „seedimisele“. Terrorist või lihtsalt kurjategija ootab pingsalt just seda hetke, millal teie tähelepanu on kõrvale juhitud ja teie valvsus on nõrgenenud. Just sellel hetkel saab antakse hoop. Nii, et jätke meelde – teid võidakse rünnata igal hetkel ja igas kohas ning just siis, kui teie seda kõige vähem ootate. See on iga ründaja taktika nurgakivi.
*Kui olete langenud tänavapättidest röövlite kallaletungi ohvriks, ärge osutage vastupanu senini, kuni teie pole mõistnud, et nendel on kavas tekitada teile kehavigastusi. Andke ära sõnagi lausumata ja esimesel nõudel nii rahakott kui muud esemed, mis röövlid teilt nõuavad. Teie tervis ja elu on kallim kui käekell, mobiiltelefon, fotokaamera või rahakott, mida röövlid himustavad.
*Kartke taskuvargaid. Selleks, et peilida välja taskuvargaid, pange raha erinevatesse taskutesse. Rahakotti hoidke selles taskus kuhu teie arvates võib kõige suurema tõenäosusega taskuvaras oma näpud ajada. Selleks, et varjata tasku asukohta, on naistel soovitatav kanda alusseelikut või muud aluspesu. Pidage aga meeles, et suurem osa taskuvarastest on naised ja lapsed.
*Vältige sõitmast taksoga. Ärge istuge esimesse taksosse, mis järsku peatus teie ees siis, kui väljusite hotellist. Juhul kui taksod on rivistunud hotelli ette üles ja teile palutakse istuda esimesse autosse, soovitaksin natukese aega oodata ja lubada paaril inimesel kasutada taksod enne, kui teie seda teete. Nii veendute, et teid ei oodatud teadlikult.
*Jälgige purjus punkarite käitumist. Kui Teile hakkab külge tikkuma purjus kodanik üritage teda lihtsalt ignoreerida. Kui see ei õnnestu juhtige millegagi tema tähelepanu kõrvale, ise aga lahkuge kiiresti. Pidage meeles, et tegelikult võib viimane olla lihtsalt taskuvaras või tänava huligaan, kes oma joobunud olekud ainult teeskleb.
*Kui teile üritavad külge tikkuda punkarid, üritage neist mitte välja teha. Keskenduge lehe lugemisele või vaadake otse enda ette. Ärge vaadake nendele otse silma, tehke ilme nagu teid ei puudutakski nende pilked ja solvavad märkused.
*Rahvamurd on alati ohtlik. Harilikult poliitilise olukorra teravnemine tagajärjeks on rahulolematu inimeste gruppidesse kogunemine. Ärge olge uudishimulik. Mõningas riigis võivad demonstrandid arvata Teid ameeriklaseks või eurooplaseks ja kanda kogu oma raevu ja viha üle teile, kallates selle teie kaela.
*Mõningates riikides toimuvad korrarikkumised, mis on seotud spordiürituste läbiviimisega. Näiteks olles Inglismaal, kui loete või kuulete, et Манчестер Юнайтед mängib Стандард Лидж vastu, siis olge ettevaatlikud. Kui Te ei taha saada ebameeldivuste osanikuks ärge lähenege staadionile, kus see matð toimub. Juhul kui te sattusite märatsevate jälgpallifännide sekka, kes karjuvad oma klubi toetuse hüüdlauseid, siis ühinege nendega ja tehke sama. Olles sattunud hundikarja uluge huntidega koos. Pidage seda meeles. See on parem, kui olla nende järgmine ohver.
*Ärge reklaamige oma rahvust. Reisides välismaal otsige kaasmaalaste seltskonda. Ärge riietuge ka nagu tüüpiline jänki. Jätke ingliskeelsete tekstidega maikad koju. Ärge kandke ka lühikesi püksi või muid riideesemeid ameerika lipu kujutisega.
*Vältige turistide kogunemiskohti. Kui te kardate langeda välismaareisi ajal terroriakti ohvriks hoiduge kohvikute, ööklubide ja muude välisturistide lemmikkogunemise kohtade külastamist.
*Politsei suhtub isikuvastaste kuritegude ohvritesse kaastundega, olenemata sellest, kumma sugupoolega on tegemist
Kui algatatakse kohtuasi, on naistele ja alaealistele tagatud anonüümsus. Vajadusel võib kohtuistungi kuulutada kinniseks.
Lapse turvalisus
Vanemad võiksid oma lapsele anda järgmist nõu.
*Seisa enda eest! Laps peab teadma, et tal on õigus turvaliselt elada ning et kellelgi ei ole õigus temalt elu võtta.
*Kaitse oma keha! Lapsele tuleb rõhutada, et kogu ta keha on tema oma ja et eriti hinnalised on need kohad, mis ka ujuma minnes riietega kaetuks jäävad.
Kuidas valmistuda reisiks?
*Kontrollige üle oma testament. Seda nõuannet ei pruugi võtta üldsegi nii tõsiselt, kuid enne reisi see üle lugeda ei ole üldsegi liigne. Võibolla tekib soov anda igaks juhuks (kui Teiega midagi võiks juhtuda, hoidku Teid jumal) mingisugused täiendavad kirjalikud korraldused. Avage arve, mida teie äraoleku ajal saaks kasutada abikaasa. Pange kirja nende maksete loetelu, mis tuleb teha Teie äraoleku jooksul jne.
*Ärge riietuge silmatorkavalt. Ohjeldage oma upsakust. Jätke kallis ülikond ja kallid ehted koju. Kõik see tõmbab külge ainult tähelepanu – aga kas Teil seda on vaja? Uskuge, et tunnete ennast tunduvamalt mugavamalt ja vabamalt, kui olete riides nii nagu teisedki.
Enne reisi algust heitke pilk kalendrisse.
Tuleb välja, et aprillis näiteks on koguni kümme päeva, mil oleks parem üldse koju jääda või siis reisimisel äärmiselt tähelepanelik ja ettevaatlik olema. Näiteks on 19. aprillil kolm põhjust, miks koju jääda: Lõuna-Korea tudengite rahutuste aastapäev; Kolumbia terroristliku grupeeringu M19 asutamise päev; võidupäev Kuubal.
Üheks ohtlikumaks päevaks aastas on ka 15. september, mil juhib raamatu autor tähelepanu neljale sündmusele: Salvadori, Honduurase, Nikaraagua ja Guatemala iseseisvusepäev.
Kokku on aasta 365-st päevast tervelt 94 päeva, mil on reisimine mitmel ajaloolis-kultuurilis-usulise põhjusel ohtlik.
*Lennukiga sõites ära osta pileteid läbikäigu juures olevatele kohale. Reeglina neid reisijad, kelle kohad on läbikäigu kõrval, solvatakse tihedamini ja koheldakse alati halvemini kui teisi. Ka pantvangide vabastamisel kulgeb tulejoon piki lennukit, kogu läbik&a
uml;igu ulatuses, taandudes selle sügavusse.
*Ärge riietuge ega kandke midagi niisugust, mis võiks rääkida Teie usulistest eelistustes ja eetilisest kuuluvusest.
*Ärge võtke kaasa poliitilist kirjandust.
Öö elu võõramaal – Täiskasvanute lõbustuskohad
*Võimaluse juures ärge jalutage üksinda. Mida rohkem inimesi seda on ohutum.
*Riietuge lihtsalt. Ärge pange selga kallist ülikonda, ärge kandke ehteid, ärge võtke kaasa passi ja muid esemeid mida Teie kardate ära kaotada.
*Palgake juhiga auto. Ärge usaldage taksot.
*Palgake endale ihukaitse.
Lõbunaised/prostituudid
*Minnes välja võtke kaasa ainult vajalikku summa raha. Otsustage juba eelnevalt kui suurt summat raha Teil vaja läheb.
*Leppige hinnas kohe algselt kokku. Et hiljem ei oleks mingeid arusaamatusi, korrake kokkulepitud summa suurust mitu korda üle.
*Ärge üritage lõbunaist petta. Ta on rahulik seni kuni on veendunud, et teda ei üritata petta.
*Ärge iialgi nimetage oma tõelist nime. Äärmisel juhul ütelge ainult oma eesnimi. Lõbunaisega “ajaveetmiseks” kasutage suvalist võõrastemajanumbrit või üürituba.
Kohtumiskoht valige iga kord ise. Ärge lubage prostituudil iialgi viia ennast kuhugi tema äranägemise järgi.
*Tehke oma valik kõrgetasemelise lõbumaja kasuks. Kõrgetasemelise lõbumajades pööratakse suurt tähelepanu selle, et selle asutuse töötajate täidaks hoolikalt hügieeni- ja sanitaarnormide nõudmisi, mille pärast nende külastamine on ohutum Teie tervisele.
*Topelt mõnu – topelt ebameeldivused. Ärge lõbutsege kahe naise seltskonnas. Selle ajal kui üks rahuldab teie kirge võib teine tühjendata Teie raskusid.
*Ärge iialgi lubage, et prostituut tasuks Teie baariarvet. Kõige parem kui Teie lõpetate mingil enda jaoks fikseeritud summal. On ülimalt imelik jälgida seda, kuidas mõnikord joobes baarikülastaja annab oma rahakoti prostituudi kätte, et too kannaks selle eest hoolt. Vähe sellest, et viimane võib varastada ära kõik Teie raha koos seal olevate krediidi ja pangakaadritega, saab ta lugeda ka Teie dokumente, saades niimoodi teada, kes
Teie olete, kus elate jne.
*Paluge korruse administraatorit võtta kontrolli alla finantsküsimus. Heades Euroopa hotellides võib korruse administraator võtta finantsküsimuse enda kontrolli alla tuues ettevaatlikult prostituudi Teie numbrituppa.
*Ärge otsige ebameeldivusi, üritage neid vältida. Põhjuseks, miks tekkib vajadus külastada kahtlase reputatsiooniga baare, ööklubisid ja suhelda prostituutidega on üksindus ja igavuse tunne. Planeerides sõitu välismaale leppige varakult kokku oma sõpradega ja ärikolleegidega ühisest vabaaja veetmisest. Reisige abikaasaga.
Elu võõrastemajas/hotellis
*Kui see on võimalik registreerige ennast võõra nime all (kasvõi igaks juhuks). Reeglina niisugust privileegi saavad kasutada tuntud isikud, et nad saaks jääda inkognitoks.
*Hoiduge pealtkuulamise eest. Võõrastemaja/hotelli telefonijaama operaatoritel on tihti paha harjumus kuulata võõraid telefonikõnesid pealt.
*Ärge peatuge võõrastemaja/hotelli esimese korruse numbris.
*Pöörake tähelepanu sellele, kes on Teie naaber. Pärige võõrastemaja/hotelli administraatoril, kes elab teie all ja Teie vastas numbris. Ripplagedega hotelli tubades võivad peituda igasugust sorti üllatused.
Anna altkäemaksu
*Pidage meeles altkäemaksu andmise kasulikkust. Altkäemaksu andmine, idamaades nimetatakse seda veel bakðiðiks, on ülimalt levinud asi. Mõningates maades on lihtsalt võimatu vältida altkäemaksu andmist kohalikele bürokraatidele. Sellepärast ärge imestage kui teilt nõutakse väikest “lunaraha” tollist läbimise, hotellis hea numbri või isegi telefonikõne tegemise eest. Kui Teie soovite takistusteta reisida, kui tahate ajada äri areneva maade riikides – õppige siin elama, andes jootraha ja võimuesindajatele väikestes summades altkäemakse.
Kui teid on võetud pantvangi, siis lisaks koostööle kurjategijatega peaks inimene meeles pidama veel järgmist:
*Leidke seal, kus teid kinni peetakse kõige ohutum koht. Juhul kui teie vabastamise käigus tekkib tulevahetus peate leidma kiiresti koha, kus saaks kuulide eest varjuda. Valmistuge selleks varakult.
*Tehke regulaarselt hommikuvõimlemist. Üritage säilitada oma tavapärast füüsilist vormi. Tehke kõike selleks, et kuidagi ennast füüsiliselt koormata.
*Võidelge üksindustundega. Paluge oma valvuritel midagi lugemiseks. Lugege võimalikult rohkem, et vältida üksinduse ja igavuse tunnet. Kui olete juba kõik läbi lugenud õppige see endale pähe. Mida ka teie ei teeks ärge laske olla ajul ilma tööta.
*Kohanege teid ümbritseva keskkonnaga. Kui halb teil ka ei ole tänage seda, et olete veel elus. Ärge laske hetkeski kaduda seda fakti oma silmapiirilt.