TugiTooliSport

Val di Fiemme MMi päevik

NB! Sündmused ajakava järjestuses

Naiste 15km klassikat ühisstardiga

Kaks naist alistasid 40min piiri – teine oli Kristiina!

Esimene.jpg:

Teise finish.jpg:

Teine.jpg:

Esimene ja teine.jpg:

Kristina Val di Fiemme MMil 15km 2.jpg:

 

Meeste 30 km klassikat ühisstardiga

Võitis Thomas Alsgaard, teisena lõpetas Anders Aukland ja kolmandana Frode Estil. Andrus Veerpalu kaotas liidripositsiooni norrakate kampakale vahetult enne lõppu ja jäi neljandaks.

Meie tulevikulootus Aivar Rehemaa jõudis finišisse juba -19.!!!

Veel on rabelemist.jpg:

Kolm musta selga on liig palju.jpg:

Kaasaelajad.jpg:

Sedakorda parim.jpg:

Esimene.jpg:

Victoria!.jpg:

Õnn on tagasi.jpg:

Ka Tema Majesteedi pilk ei suutnud naabreid ei aidata..jpg:

Jõuline tulek...jpg:

 

Naiste 10km klassikat eraldistardiga

Võitis ettearvatult Bente Skari Norrast. Teise hõbeda Val di Fiemmest sai Kristina Šmigun ning pronksi Hilde Pedersen Norrast. Stardijärjekorras eelistas loos ka seekord Bente Skarit.

Kristina on finišis.jpg:

Bente võit!.jpg:

Kristina on jälle teine.jpg:

 

Meeste 15km klassikat eraldi stardist

Jaagul jalad põhjasHÕBE !

Kulla saanud sakslasele Axel Teichmannile kaotas Mae 6,9 sekundiga.

Pronksi sai norralane Frode Estil, kes Maest jäi maha 1,6 sekundiga. Neljandaks suusatas end üllatusmees USA-st, Kris Freeman – suhkruhaigust põdevat jänkit jäi medalist lahutama 2,1 sekundit.

Kaks päeva tagasi peetud 30 km ühisstardist sõidust väsinud Andrus Veerpalu minekus polnud tavapärast kergust ning tema lõpuaeg oli 36.10,6 ja kohaks jäi kaheksas.

Tublid mehed mõlemad!

Hõbedase Jaak Mae finiš!.jpg:  

Jaak Mae-MMi hõbe.jpg:

 

5+5km jälitussõit naistele

Viimased viis meetrit.jpg:  

Kristina Šmigun võitis täna 5+5 km topeltjälitussõidus  maailmameistri kuldmedali, sest edestas nutika lõpuspurdiga kõiki konkurente. Teine oli Evi Sachenbacher ja kolmas Olga Zavjalova.

Lõpuaegades kaotasid sakslanna ja venelanna Šmigunile vaid 0,6 sekundit. Bente Skari ei startinud.

Eesti meeste-treener Mati Alaver: Kristina võttis selle, mis talle kuulub!

Kristina - MMi kuldmedaliomanik.jpg:

Alaver: Kristina võttis, mis talle kuulub.jpg:

Reporterid! Kuulutame tagaotsitavaks Anatoli Šmiguni! 

Ja hr Savi ostku ka kuldse kaelaga pudeleid…

***

Tobrelutsu «haamer» kukutas Eesti 8. kohale

SL Õhtuleht, kolmapäev. 26. veebruar 2003

Murdmaasõitjatele Val di Fiemmesse appi tõtanud laskesuusataja Indrek Tobreluts sai 4×10 km ankruetapil sportlaskeeles «haamri» ja mees-kond langes viiendalt kohalt kaheksandaks.
Tobreluts vajub finišis lumele, tõuseb, taarub riietumisaedikusse, istub tara äärde. Istub pikaks veerandtunniks, et siis vaevu ajakirjanikeni komberdada.

Sõnahaaval seletab ta: «Ei osanud arvatagi, et mäestikus sellise paugu võib saada, tulin kodumaalt, pole alpimajas käinud. Tempo polnud esiti midagi hullu, koha hoidmine näis mu tasemele jõukohasena. Aga kui pauk käis, oli edasine kannatuste rada. Siiatulekut kahetseda? Mis sellest abi oleks…»

«Kas siis, kui teised eest läksid, tekkis korraks tunne – oleks nüüd püss kaasas?» viskab lehemees nalja.

Esimest korda ilmub Tobrelutsu näole naeratuse virve: «Olnuks püss täna seljas, kukkunuks hoopis kokku…» Ta komberdab mäest alla hooldeboksi, vajub nurgapingile ja vajutab valutava pea käte vahele.

«Punnisin elu eest, et teistel kergem oleks.»

Itaalia tuus Cristian Zorzi on pärit siitsamast, Val di Fiemme keskusest Cavalesest, tema pildid katavad lehtede esikülgi. Itaallased kogunevad «oma» peole tuhandete kaupa. Veel ei teata, et seegi päev ei ava Itaalia medaliarvet, et pärast haigustelainet lepitakse 10. kohaga.

Aivar Rehemaa alustab hiilgavalt, tõmbab äärerajalt keskele, tippude sekka. Esimese ringi püsivad esitosinasse tahtjad koos, vaid šveitslasel Reto Burgemeisteril on kiire. 6 km kohal sööstab ameeriklane Kris Freeman ettepoole, etapivõidu järele, ja just siis hakkab Rehemaal valus. Vahetusalasse tuleb meie nooruk 57 sekundit pärast liidrit. Ent vaid 15 sekundit pärast norralast Anders Auklandi!

«Suusatasin esimest teatevahetust esimest korda elus ja kohe suurte MMil. Algul keegi ei perutanud, aga USA spurtides hakkas raske. Teisel ringil pidingi hammastega kinni hoidma, et vahe suureks ei läheks. Punnisin elu eest, et teistel kergem oleks,» räägib Rehemaa.

Veerpalu tõstab Eestit üheksa koha võrra

Pea maas, läheb Andrus Veerpalu teele. Vastased aina langevad. Juba-juba on ta tabamas ka Norra vankrit aina kõrgemale vedavat Frode Estili, ent tolle spurdihetkel jääb venelane Vitali Denissov vahele. Ometi on seis hea, juhtiv rootslane Mathias Fredriksson lõpetab Veerpalust vaid 35 sekundit varem.

«10 km on salakaval, seetõttu alustasin ettevaatlikult, ometi vaadates, et ikka kerkiks,» seletab parima etapiajaga Veerpalu. «Teisel ringil püüdsin tempot tõsta. Hea, et Jaak alustab koos sakslase ja venelasega.»

Sel MMil medalita jäänud mees asutab kojusõidule ja ütleb: «Sain end lõpuks ikka tühjaks tõmmata küll, viimases trennis oli raske jalga jala ette tõsta. Tänasega oli kombes, aga kogu MMi tulemus polnud see, mida tahtsin.»

Mae hoiab Eestit isegi medalikonkurentsis

Kolmandal etapil sõidab Per Elofsson ees, ent Mae liigub kiiremini. Seltsis sakslase Rene Sommerfeldti ja venelase Sergei Novikoviga tabab ta norralase Tore Ruud Hofstadi, möödutakse Šveitsist. Novikov tõmbab lõpus lahti ning Mae annab vahetuse Tobrelutsule üle kohe Norra ja Saksamaa kannul.

«Eesmärk oli grupis püsida ja võimalusel liidritele läheneda. Õnnestus,» muheleb Mae. «Raske hetk oli poolel maal, kui jalad valusaks läksid. Ent muutsin tehnikat ja valu kadus. Venelase rünnaku ajal jäin karpi.

Tobrelt ootan mõnusat üllatust, ta on vana võitleja. Püsib ühe ringi grupis, on juba hästi. Ülesanne on kuues koht, mis oleks Eestile aegade parim.»

Vastupidiselt Veerpalule tähendas MM Maele kordaminekut: «Vähemalt 15-20 meest tuli medali järele, olin üks neist, kes medali ka sai.»

Hapnikupuudus blokeeris lihaste tegevuse

Tobreluts peab vastu peaaegu esimese ringi, siis kukub kiiresti tahapoole. Kullakonkurentsis vajub rootslane Jörgen Brink ootamatu põhjalikkusega ära ja norralane Thomas Alsgaard lööb tuntud spurdis sakslast Axel Teichmanni.

«Ühel hetkel oli Indreku hapnikupuudus nii suur, et blokeeris lihaste tegevuse. Kuulsam ja kujukam näide sellisest võimalusest oli Brink,» selgitab treener Mati Alaver. «Ega meil olnudki võimalust Indrekule mäestikuettevalmistust pakkuda. See olnuks risk, tal pole alpimaja kasutamise kogemust.

Võib-olla oli ka Indreku ülesanne pisut valesti püstitatud. Ta pidi püüdma ühe noore ja kahe vanamehe tekitatud seisu hoida, ent pigem tulnuks šveitslane varem järele lasta ja temaga paari jääda, lõpuks ehk spurdiga võitagi.»

Sõna on medalilahingu peategelastel

Aukland: «Kukkusin ära ja lootsin seejärel, et kaaslased meid välja aitavad.»

Alsgaard: «Alustades lootsin kulda. Kolm kilomeetrit enne lõppu muretsesin hõbeda pärast. Aga suusatamises ei tasu iial lootust kaotada – äkki juhtub midagi. Varsti nägin väsinud Brinki ja lootus tärkas taas. Sain lisajõudu. Brinki tabamine polnud tarkus, vaid õnn. Lõpusirgele liidrina jõudmine tekitas stressi – ma ei näinud, kus on Teichmann, mida ta teeb, milline on ta kiirus. Kui täiskiiruse üles sain, mõistsin võitu.»

Estil: «Kui Alsgaard startis, olime kindlad, et ta viib meid kullale. Vahepeal lootus kadus, aga kui nägime videolt, et Brink Alsgaardile selg ees vastu tuleb, ei uskunud silmi. See oli taevane ime. Spurdi Thomas pidi võitma, sest ta lööb vastast vaimuga.»

Brink: «Läksime kulda tooma. Kui viimast tõusu oli sõidetud 100 meetrit, sain «haamri». Lihased läksid hetkega pehmeks ja silme eest lõi mustaks. Olen õnnelik, et üldse finišisse jõudsin.»

Elofsson: «Tunne on närune. Paari päeva pärast läheb ehk paremaks.»

Teichmann: «Me ei jahtinud Alsgaardiga tegelikult Rootsit, vaid venelast. Tegime tragilt koostööd. Ma ei saa parata, et Thomas sprindis taas kiirem oli.»

Alaver hindab

REHEMAA

«Hea sõit noorelt mehelt. Väga hea olnuks, kui vahe jäänuks poole minuti peale.»

VEERPALU

«Saanud pidava suusa alla, näitas Andrus kujukalt, kes on praegu maailma parim klassikasõitja.»

MAE

«Viis» temalegi, etapi kolmanda aja eest ei saa vähemat panna. Kuigi objektiivselt ei tohiks venelane Novikov temast parem uisumees olla.»

TOBRELUTS

«Lootsin, et Indreku kõrge klass lubab mäestikus teisel päeval eriettevalmistusetagi sõita, kuid mäestikutingimused mõjuvad kõigile erinevalt. Igal juhul olen Indrekule abikäe ulatamise eest tänulik.»

Jaan Martinson, Gunnar Press

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.