VE: Ivkovic, Duðan – maailmakuulus serblane

Duðan Ivkovic: Müürsepp on tõeline professionaal
Ville Arike, 20.10.2004


Kuulus Duðan Ivkovic alustas Moskva CSKA peatreenerina kolmandat hooaega. Tema ja meeskonna ees seisavad ülesanded võita kõik, mis võimalik.

Venemaa meistrivõistluste eel andis Martin Müürsepa klubi Moskva CSKA serblasest peatreener Duðan Ivkovic pika intervjuu ajalehele Sport–Ekspress, kus ta rääkis ka eestlasest ääremängijast. Avaldame intervjuust noppeid, mis pakuvad meie korvpallisõbrale rohkem huvi.

•• Kas olete rahul CSKA kahe hooaja vaheliste täiendustega? Pikka ja võimsat eurooplasest tsentrit saada ei õnnestunudki.

Tänavune CSKA on ambitsioonikaim nendest, kellega olen töötanud. Uustulnukad lisasid vaimset kindlust, tõid elutervet agressiivsust. Need asjaolud on väga tähtsad just tänavuse hooaja eel, sest eelolevate kuude jooksul saab CSKA tunda suurt ajakirjanduse ja konkurentide survet. Tunneme seda juba täna. CSKA-d nimetatakse Euroliiga suurfavoriidiks, Euroopa parimaks klubiks. Üldiselt on see normaalne, sest oleme Euroliiga Final Fouri võõrustajad. Mängijad ei tohi alluda provokatsioonidele, vaid peavad rahulikult tegema oma tööd. <SCRIPT language=javascript src=”http://reklaam.www.ee/cgi-bin/rot_fe.fcgi?env=EPL&country=EE-ET&zone=epl11&m=2″> </SCRIPT> <SCRIPT language=javascript src=”http://reklaam.www.ee/cgi-bin/rot_fe.fcgi?env=EPL&country=EE-ET&zone=epl12&m=2″> </SCRIPT>

Sain enda käe alla kõik, keda tahtsin. Loomulikult ei ütleks ükski treener ära gigandist, kes suudaks domineerida korvi all. Kuid kõik Euroopa seitsmest jalast (213 cm – toim) pikemad mehed haaratakse kohe NBA-sse. Vanas Maailmas mängivatest pikkadest tõstan esile vaid Sabonist ja Duenast. Aga kas nad olnuksid CSKA-le hädavajalikud? Meeskonnas on kaks korralikku tsentrit Savrasenko ja Andersen. Koos Panovi, Dikoudise ja Müürsepaga moodustavad nad väga tugeva eesliini. Kõik viis on füüsiliselt tugevad, ohustavad korvi ka kaugemalt, head lauavõitlejad ja mis meile tähtis – ka kiired.

•• Kas olete rahul hooajaks valmistumisega, millises seisundis meeskond on?

Ühest vastust on raske anda. Ühest küljest täitsime ettevalmistusplaani. Teisalt osales mõni mees olümpial ning mõni oli seejärel seotud koondisemängudega EM-i valikturniiril. Täiskoosseisu saime kokku alles 26. septembril. Kolme nädalaga on väga raske viia kõigi mängijate vormi ühise nimetaja alla.

Ideaalis viiksin meeskonna esimesse laagrisse kuhugi mägedesse. Seal saaks mängijad üksteisega põhjalikult tuttavaks, uustulnukad õpivad klubi filosoofiat, vigastatutel on aega paraneda. Seejärel saaks pöörata tähelepanu võistkondlikule taktikale. Meil läks teisiti, peaaegu igaüks valmistus individuaalse plaani põhjal. Nüüdseks on kõik mängijad jõudnud õnneks üsna ühtlasele tasemele.

•• Kui oluline on teile, et Dikoudis ja Müürsepp mängisid mõne aasta eest teie käe all Ateena AEK-s?

Ma ei pööra sellele suurt tähelepanu. Sel suvel said mõlemad lihtsalt vabaagendiks ning CSKA sai nendega sõlmida lepingud. Müürsepast olin nii siis kui ka praegu väga heal arvamusel. Polnud juhus, et ta nii noorelt pääses NBA-sse. Talle on looduse poolt palju kaasa antud, vigastused kimbutavad teda väga vähe. Ühesõnaga – tõeline professionaal. Samas ei nimeta ma ei teda ega ühtegi teist hoolealust täheks. Me ei püüa luua mingit jalgpalli-Reali sarnast tähekogu. Madriidlastega toimuv näitab: lõputu raha kulutamine tähtede peale ei too alati sama säravat tulemust.

•• Kas võib öelda, et Venemaa meistriliiga on Euroopa tugevaim?

Täna ei jää see alla ei Hispaania ega Itaalia liigale. Ning siin on kõik võimalused neist möödumiseks. Olen õnnelik, et Moskvat ootab sel hooajal lõpuks tõeline derby, sest ka siinne Dinamo on saanud väga tugevaks. Kevadel, pärast finaalseeriat Uniksiga ütlesin Kaasanis, et Venemaa meistrivõistluste tase on ühe hooajaga tõusnud 50 protsendi võrra. Kahe hooaja vahel tugevnes see tendents veelgi.

•• Millise mulje jättis teile Ateena olümpia?

Loomulikult mitte rõõmsaima, sest ma ei oodanud Serbia ja Montenegro meeskonnalt säärast läbikukkumist (11. koht – toim).

USA treenerid Lary Brown ja Gregg Popovich on mu ammused sõbrad. Ütlesin juba olümpiaeelsel turniiril Belgradis, et ei usu USA finaalipääsu. Ehkki meeskond näis perspektiivikas, alustasid nad ettevalmistust liiga hilja ning neil ei jagunud rahvusvahelisi kogemusi.

Ameeriklased peavad taipama: tänane korvpall pole ainult NBA. Nad oskavad õppida, sest pärast kaotusi 1972. ja 1988. aasta olümpial pöörduti abi saamiseks NBA mängijate poole. Nüüd anti õppetund proffidelegi. Serblased tegid seda MM-il Indianapolises, argentiinlased Ateenas. Kui kaks aastat tagasi kirjutati ameeriklaste ebaõnn juhuslikkuse arvele, siis nüüd sai terve maailm aru: jänkisid on võimalik võita.

Olümpiavõitjaks tulnud Argentina koondis liikus säärase edu suunas ammu ja oli selle täiesti ära teeninud. Juba kaks aastat tagasi MM-il võis näha: argentiinlased on võimelised võitma olümpial.

Duðan Ivkovic

•• Sündinud: 29. oktoobril 1943 Belgradis
•• Mängijakarjäär: Belgradi Radnicki 1958-1968
•• Saavutused peatreenerina: maailmameister (Jugoslaaviaga 1990), kolmekordne Euroopa meister (Jugoslaaviaga 1989, 1991, 1995), OM-hõbe (Jugoslaaviaga 1988), Euroliiga võitja (Pireuse Olympiakosega 1997), Saporta sarja võitja (Ateena AEK-ga 2000), Koraci sarja võitja (Belgradi Partizaniga 1979), paljukordne
riikide meister ja karikavõitja.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.