VE: piraatlus ja libalitsentsid kaabel-TVs

Kaablivõrgust kadus Venemaa spordikanal 7TV
08.04.2004


Anti Ronk

Ruut meedia

Uudise pilt
Venemaa spordikanalit 7TV ei saa ega tohi Eestis enam vaadata õhu- ega kaabelliinide kaudu.
Foto: Marko Mumm

Mitu Eestis asuvat kaabel-TV firmat pakkusid vaatajatele muude programmide kõrval ka Eurospordiga konkureerivat spordikanalit 7TV, mille näitamine oli lubatud vaid Venemaal. Alates aprillist on selle kanali saadete edastamine lõpetatud.

“Eestis näidati 7TV piraatkanalina juba teist korda. Paar aastat tagasi näidati seda samuti ebaseaduslikult. Tookord ilma mingite vahendajatena, otse Moskvast. See lõpetati 2002. aastal. Eurospordi esindajana tean ma kõiki selle kanali Eestis näitamise õigusi,” ütles Teleprogrammide Eesti Esinduse juhatuse liige Jüri Tiits ja lisas, et tal kulus kaks kuud piraatluse lõpetamiseks.

Kaval kolmnurk

Tiits väidab, et kõik 7TV kanalit edastanud kaabelfirmad aimasid, et tegemist on lihtlabase vargusega. “Härra Kompanijetsi poolt programmi eest küsitav litsentsitasu oli kordades odavam kui Eurosport. Samas ei tundnud keegi operaatoritest – kes on hindadega väga hästi kursis – huvi, kuidas see on võimalik. Olukorras, kus tähtsaim on leping, pole tähtsust, mis või kes selle taga on, oli operaatori jaoks kõik nagu lahendatud.”

Tiitsu sõnul oli tekitatud kaval kolmnurk, kus Läti pealinnas asuvad “Baltikumi ainuõiguslikku litsentsi omavad” mehed kasseerisid eestlastelt raha Vene spordikanali 7TV näitamise eest. “Kompanijetsi poolt kahe kuu jooksul kogutud tasudest pole ühtegi senti laekunud õiguste omanikele. Kuhu kadus raha?”

MTÜ Talk esindaja Aleksandr Kompanijets keeldub igasugustest konkreetsetest vastustest. Ta ütleb, et käsu lõpetada 7TV näitamine sai ta Läti kompaniilt, kellega tal oli leping, kuid keeldub ütlemast firma nime. Ta ei kavatse midagi ette võtta ja ütleb, et keegi ei saa talle ka midagi teha, sest temal olid õigused olemas.

Kompanijetsi sõnul on süüdi Lätis asuv kompanii. “Mul oli leping ja mingit raha ma endale ei saa,” ütles ta.
Vene spordikanali ebaseadusliku näitamise lõpetamise eest tuleb suuresti tänada ka Moskva 7TV uut direktorit Oganesjovi, sest ka Venemaa on ühinenud Rooma konventsiooniga.

Libalitsentsid

Kui venelased sooviksid näidata seda kanalit ka Eestis, oleksid nad pidanud Tiitsu sõnul taotlema endale vastavad õigused. “Venemaa turu reeglid erinevad Lääne-Euroopa omadest. Läänes valmistatakse asjad korralikult ette, hangitakse enne kõik õigused, mitte vastupidi,” lisas ta.

STV aspresidendi Raivo Mihkelsoo sõnul oli neil tõesti leping Kompanijetsi firmaga, kuid märtsi viimastel päevadel tuli sealt kiri palvega 7TV välja lülitada. Ühepoolse lepingu lõpetamisega lõppes ka 7TV eest maksmine.

Samasuguse litsentsi saamist kinnitas ka Starmani pressiesindaja Oliver Paal, kes ütles, et ettevõte sõlmis MTÜ Talk esindaja Kompanijetsiga alla aastapikkuse lepingu. “Meie ostsime õiguse teadmisega, et Talkil on õigused. Meie oleme kõik maksnud,” lisas ta. Ühel päeval aga Talk teatas, et lõpetab 7TV edastamise.
Nii STV kui ka Starman asendasid 7TV kanali Viasat Sport 1 ja Viasat Sport 2-ga.

Piraatluse karistamine

Ilma õiguste omanike loata teleprogrammi taasedastamine on autoriõiguste rikkumine, viimane omakorda krimnaalkorras karistatav kuni 3-aastase vangistusega. Nn lauspiraatlus ehk ilma igasuguse lepinguta teleprogrammi taasedastamine on suhteliselt haruldane nähtus ja selle peatamine lihtne. Teistel juhtudel ehk libalepingutele toetumine pisut enam levinud ning keerulisem tõestada (7TV juhtum!), kuid õiguste omanikul on mis tahes ajal suhteliselt kerge kontrolli teostada.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.