VE: Toolse linnus

Virumaa Muuseumid saab endale Toolse linnusevaremed

Sihtasutus Virumaa Muuseumid saab endale uue objekti Toolse linnusevaremete näol, leppisid eile kokku kultuuriminister Urmas Paet ja sihtasutuse juhataja Ants Leemets.

Leemetsa sõnul pakkus Virumaa Muuseumid juba mõnda aega tagasi välja idee seni peremeheta lagunev Toolse linnus neile anda ning kultuuriminister oli eile sellega päri, et süsteemne tegevus selles kaunis paigas toimuma hakkaks.

Eile jõuti kokkuleppele, et sihtasutus saab kultuuriministeeriumilt 200 000 krooni linnuse haldamiseks.

Nüüd ootavad lagunevad linnusevaremed, kus ühte osa hoitakse püsti metalltõmmitsatega, muinsuskaitse poolt koostatavat konserveerimisplaani. Konserveerimise ulatus sõltub rahanumbrist.

“Eks nüüd tule muret juurde, kuid see on huvitav objekt. Ja kui muinsuskaitse hakkab toetama, on asjal jumet,” ütles Ants Leemets, kelle sõnul võetakse järgmisel aastal võsa maha ja korrastatakse varemete ümbrust, ülejärgmiseks aastaks loodetakse juba atraktiivseid projekte välja mõelda ja teha Toolsest arvestatav turismiobjekt.

“Mina ergutan igati seda mõtet,” sõnas Urmas Paet uudisteagentuurile BNS, tuues näiteks Rakvere linnuse, mille populaarsus ning areng on viimaste aastate jooksul pärast SA Virumaa Muuseumid haldusse minekut oluliselt edenenud.

Toolse linnus rajati 1471. aastal sadama kaitseks ja oli oma asukoha tõttu omal ajal tähtis kaubanduskeskus.

Linnusel oli neli torni. Liivi sõja ajal vallutasid linnuse venelased. Hiljem langes Toolse rootslaste kätte, kes ehitasid sellele juurde väikesed bastionid ja vallimüüri. Linnus hävis XVIII sajandil.

Sihtasutuse Virumaa Muuseumid hallata on lisaks endale saadava Toolse linnuse ka Rakvere ordulinnus, Palmse mõis, Kalame talumuuseum Karepal, Altja kõrts ja võrgukuurid, linnakodaniku majamuuseum ning muuseum-näitustemaja Rakveres.

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.