VE: maailma kiireim lauaarvuti

(03.07.2003)

Apple tegi maailma kiireima lauaarvuti
Askur Alas

Ruut Uuel Power Mac’il on võimalused, mis siiani olid vaid kallites serverarvutites

Ruut Apple esitles peale arvuti ka uut operatsioonisüsteemi OS X versiooni

Uudise pilt
Koos uue operatsioonisüsteemi versiooniga esitles Apple´i tegevjuht Steve Jobs ka ekraani külge kinnitatavat veebikaamerat iSight ja pidas 23. juunil maha videokonverentsi endise USA asepresidendi Al Gore’iga.
Foto: Reuters

Apple esitles eelmisel nädalal operatsioonisüsteemi uut versiooni ning IBM-i võimsal G5 protsessoril põhinevat uue põlvkonna Power Macintoshi, mis pretendeerib maailma võimsaima personaalarvuti tiitlile.

“See on maailma kiireim personaalarvuti,” kinnitas Apple´i tegevjuht Steve Jobs San Franciscos Power Mac G5 esitlusel. Firma läbi viidud testid näitavad võrreldes praeguse lauaarvutite lipulaevaga, 3GHz Pentum 4 protsessoriga varustatud arvutitega kuni kahekordset vahet. Et aga arvuti tegelik kiirus ei sõltu mitte ainult protsessorist, vaid ka muudest komponentidest, on analüütikud Jobsi väite suhtes skeptilised. Kuigi vahe on muljetavaldav, on tiitlinõue põhjustanud vaidlusi.

Serveri protsessor personaalarvutis

Augustis müügile jõudev Power Mac põhineb kauaoodatud G5 protsessoril, mille siinikiirus on 1GHz. Erinevalt enamikus Windowsi operatsioonisüsteemiga arvutites leiduvatest 32-bitistest Pentiumi ja Athloni protsessoritest on see 64-bitine, mis sisuliselt tähendab, et info liikumise tee on kaks korda laiem.

IBM-i toodetud G5 protsessor on esimene 64-bitine kiip, mis leidis tee lauaarvutitesse.

Uue Power Maci varustusse kuulub muuhulgas üks AGP 8X ja kolm PCI-X siini, üks FireWire 800 ja kolm USB 2.0 porti ning kahe monitori toetus. Arvutitel on standardkonfiguratsioonis võrgukaart ning digitaal- ja analoog audio sisendid ja väljundid, rääkimata Superdrive’ist, mis võimaldab peale CD-de lugemise ja kirjutamise ka DVD-plaate kirjutada. Soovi korral on võimalik lisada näiteks Bluetooth.

Power Maci hakatakse tootma kolmes variandis. 1,6GHz mudel hakkab maksma orienteerivalt 1999 dollarit (27 000 krooni), 1,8GHz mudel 2399 dollarit (32 400 krooni) ja kahe 2GHz protsessoriga mudel 2999 dollarit (40 500 krooni). Järgmise aastal keskel peaks turule jõudma 2,5GHz protsessoriga versioon, 2005. aastal tõusevad taktsagedused 4-5GHz-ni.

Uus operatsioonisüsteem rõhub suhtlemisele

Praegustel Power Macidel on kuni 1,42GHz G4 protsessor. Kuigi siiani tegi Apple´ile muret just protsessori mahajäämus konkurentidega võrreldes, peetakse Macide tõeliseks väärtuseks kasutusmugavust.

Jobs esitles eelmise nädala alguses ka Apple´i operatsioonisüsteemi OS X uut versiooni 10.3. Selle huvitavamaks uuenduseks on heli ja pilti kasutav suhtlemisprogramm iChat AV, mis sisuliselt võimaldab Apple’i omanikel kerge vaevaga videokonverentse pidada. Jobsi sõnul muudab programm viisi, kuidas inimesed arvuti vahendusel üksteisega suhtlevad. Teiste uuenduste hulgas on võimalik hetkega näha kõiki avatud aknaid ning lihtsam on kasutajate vahetamine. Operatsioonisüsteem koodnimega Panther on praegu beetaversiooni arendusstaadiumis ning peaks turule jõudma aasta lõpus hinnaga 129 dollarit (1700 krooni).

Digitaalset eluviisi propageeriv Apple esitles ka suhtlustarkvaraga sobivat, ekraani külge kinnitatavat uut veebikaamerat iSight, mis on nüüd juba saadaval hinnaga 149 dollarit (2000 krooni). Jobs pidas esitlusel kaamera ja suhtlustarkvara abil maha videokonverentsi endise USA asepresidendi Al Gore’iga.
Maailma arvutikasutajatest moodustavad Apple´i kliendid praegu umbes kolm protsenti, kuid firma jõupingutused, millest märgatavam oli laualambikujulise disainiga arvuti, võivad seda oluliselt tõsta.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.