Radar jõudis Kellaverre

Radar jõudis Kellaverele

Reedel jõudis Laekvere lähedale Kellavere mäele USA-st ostetud Eesti esimene võimas kaugvaatlusradar, mis võimaldab jälgida õhuruumi 450 kilomeetri raadiuses ja 30 kilomeetri kõrgusel.

Laekvere vallavalitsuse majandusosakonna juhataja Andrus Läll ütles, et tema radari kohaletoimetamist kolme võimsa veomasinaga ja väikse helikopteri saatel ise ei näinud, kuid kohalike elanike ütlusel oli see sündmus, mida ei unustata niipea.

Radarit sisaldavad konteinerid toimetati kohale Laekvere-Rahkla kaudu, et vältida suuremaid tõuse enne Moora küla. Selle küla kaudu sõitis vaid kraana.

Juba varem alustati radaripositsiooni ajutise varikatuse asemel kuueteist meetri kõrguse ja seitsmemeetrise läbimõõduga kupli ehitamise ettevalmistamist, mis peab kallihinnalist radariantenni kaitsma ilmastikumõjude eest.

Mäetippu ehitatud suurt betoonist kartulikeldrit meenutava mätastega kaetud radaripositsiooni rajamisel said eelmisel talvel ja tänavu hilissügisel tööd ka kohalikud ehitusmehed. Kohalike inimeste sõnul pole ehitustöö ja eriti betoonivalamine külmaga sugugi meelakkumine ning tuultele avatud mäetipul on probleeme ka sellega.

Eile tärisesid seitsmeteistkümnekraadises pakases suruõhuhaamrid ja radaripositsiooni lael käis vilgas tegevus.

Kaitseministeeriumi peastaabi teatel peaks kaugradar kokku monteeritama jaanuarikuu lõpuks ja radar täiesti töökorras olema pärast testimist veebruarikuu keskel. Lisati, et mõistetavalt sõltub palju ilmast, mis võib plaanidesse korrektiive teha.

Kaitseministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja asetäitja Reelika Semjonov ütles, et tavaolukorras ei hakka Kellavere mäel töötama mitte ükski radarioperaator, kohapeal on vaid radaripositsiooni teenindajad.

Kaugvaatlusradari kogutud andmed edastatakse Ämaris asuvasse õhuseirekeskusesse. Seal oleva operatsioonisaali seinasuurusele ekraanile jõuab õhuruumis toimuva pilt, mida saavad jälgida ka Läti ja Leedu õhukaitseväelased. Seda võimaldab kolme Balti riigi õhuseiresüsteem BALTNET, mis koondab tervikuks kolmest riigist kogutud andmed.

Üle paarisaja miljoni krooni maksma läinud radarikompleks telliti USA suurkontsernilt Lockheed Martin. Samasuguseid kaugvaatlusradareid kasutatakse paljudes NATO riikides.

Kaitseministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Madis Mikko on varem Virumaa Teatajale öelnud, et USA radarile TPS-117 võib vajadusel anda ka hoopis rahumeelsemaid ülesandeid. Näiteks saab seadet ühildada tsiviilradaritega lennuliikluse ohutuse tagamiseks.

Kolmekümne kilomeetri kõrgusele “nägevat” radarit annab kasutada ka meteoroloogide huvides ilma ennustamisel. Nimelt näeb kolmedimensiooniline kaugvaatlusradar pilvede sisse ja võib trombide tulekut ja suunda ennustada.

Äiksetormid on Lääne-Virumaad, sealhulgas Laekvere valda tabanud mitmel viimasel suvel ja sealkandis ka kõvasti kurja teinud.

–>Valdo Einmann
valdo@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.