Ebaõiglus pani vallaasju ajama

Vihula vallavolikokku taasvalitud Leo Luus (72) rõõmustab, et esmakordselt on rahvaasemike seas viis kaunist naist, kellega koos loodetakse muuta vald toimivaks nii turistidele kui ka kohalikele elanikele.

Kuidas kommenteerite nüüdseid kohalikke valimisi Vihula vallas?

Telgitagusest rääkides peab ütlema, et toimus võrdlemisi räpane poliitika ühe teatud seltskonna poolt, kes tahtis tingimata saada valimisvõidu.

Valimistulemused ei olnud ootuspärased, sest me (valimisliit Koduvald Vihula – toim.) ei lootnud vallarahva poolt nii suurt toetust, nagu tegelikult saime. Ka ei olnud see ootuspärane Keskerakonnale, sest nemad olid kindlad oma võidus, aga ei võitnud.

Küllap nii mõnigi peab teid üheks põhjuseks, miks seni Vihula vallas võimul olnud Keskerakond troonilt tõugati.

Nad ise pingutasid üle, surudes maha kõik teised arvamused, mis ei ühtinud nende omaga. Nii ei saa valda edasi viia.

Näitlikult öeldes mudaga loopimine ja pealt asfaldiga katmine oli see, millest rahvas siiski aru sai. Ja veel need ebaseaduslikud tehingud, mida meeleheitlikult püüti läbi viia.

Kuulute alates 1997. aastast koduvalla volikokku, mis on selle aja jooksul muutunud?

Võsu ja Vihula valla ühinemine oli minu arvates ainuõige samm. Võsu vald vaid kahe külaga oli ju nonsens.

Võsu oli eelmiste vallavanemate poolt tühjaks pumbatud, kas või vara ära andmisega Vaado Sarapuu ajal. Ülo Õuekallas lihtsalt oleskles siin. Einar Ohov oli lühikest aega.

Ühinemisega sai kasu Võsu vald. Vihula kannatas, sest aastaid poldud Võsusse investeeritud. Missugune oli rand? Ammussaare valitsemise ajal hakkas asi paranema.

Oponendid heidavad teile ette liigset punktuaalsust, seadustest näpuga järje ajamist.

Ei ole päris õige. Kui üks saja ühest seaduseloojast õhutab volikogu liikmeid seadust rikkuma, siis ma ei saa silmi kinni pigistada.

Mis sunnib pensionäri pürgima kohaliku võimu juurde?

Kaheksa aastat tagasi sekkusin valla ellu just ebaõigluse tõttu, mis siin toimus. Siis ma ei tednud, et on olemas kohaliku omavalitsuse korralduse seadus. Paari aasta pärast tuli see mul olude sunnil endale selgeks teha.

1996. aastal lõi mind tugev tervisehäire rivist välja ja mul oli keelatud teha füüsilist tööd. Tundsin sellest suurt puudust. Ja kui käte ja jalgadega tegutseda ei saa, siis ütleksin, et lõugadega ikka võib.

Nüüd teate paljusid seadusi peast ja osutate õigusabi ka teistele, kes seda vajavad.

Võtsin endale n-ö sihtgruppi pensionärid, sest neile on õigusabi liiga kallis. Inimeste käest võtan ma tasu ainult konkreetsete kulutuste, näiteks tähitud kirjade saatmise eest.

Nende aastate jooksul olen omandanud päris kõvasti kohtukogemusi ja samas jälgin hoolega, et eriti kohalik omavalitsus täidaks seadusi.

Praegu on mul pooleli kuus kohtuasja. Ühes kaitsen invaliidi, kahes pensionäri huve, ühes protsessis olen vastakuti volikogu liikme Urmas Lahega ja kahes kohaliku omavalitsusega.

Suurema osa senistest kohtuprotsessidest olen võitnud.

Kes on Vihula uus vallavanem ja volikogu esimees?

Need otsustab vallavolikogu. Volikogu esimees pannakse paika ilmselt järgmisel nädalal peetaval istungil.

Võin öelda, et vallavanema kandidaat on Vihula vallast, tegus ja haritud.

Millisena näete Vihula valda kolme aasta pärast?

Kõigepealt näeksin volikogu juba järgmisest nädalast sõbraliku kollektiivina, kes teeb tööd ja katsub viia valda edasi.

Eriti imponeerib, et esimest korda on meil volikogus viis naist. Nad lubasid mehed korrale kutsuda, kui need ei oska käituda.

Meie ühine soov on näha valda rohelisena, keskkonnasõbralikuna, kus tõuseks tulu turistidele ja kohalikele elanikele.

–>Toomas Herm
toomas@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.